A könyv adatai :
Kiadója: EurópaMagyar kiadás: 2013
Oldalszám: 358. old.
Fordította: Szíjgyártó László
Fülszöveg:
"Üdvözlet az egyformaság korából, a magányosság korából, a Nagy Testvér korából, a duplagondol korából" - írja a naplójába Winston Smith, a lázadó, a gondolatbűnöző, aki nem hajlandó elismerni, hogy a 2x2 a Párt akarata szerint lehet három vagy öt. Talán valóban "csak" keserű üdvözlet lesz ez a regény a jövőben, örök emlékeztető a totalitárius XX. századra, és persze szellemes szatíra, mint a nagy példakép, Swift Gulliver-e. Talán... De most még a zsigereinkben érezzük, mit jelent a Nagy Testvér, a gondolatbűn, a gondolatrendőrség, az újbeszél, a duplagondol; s az óceániai Párt három jelmondata is hátborzongatóan ismerős:A háború: Béke
A szabadság: Szolgaság
A tudatlanság: Erő
S bár sok mindent be tudunk helyettesíteni a történelem valós alakjaival, eszméivel, intézményeivel, ebben a regényben mégis az írói fantázia a leglenyűgözőbb; 1948-ban, betegen, kiábrándultan Orwell olyan regényvilágot alkotott, amely borzongató realitásával rabul ejti az olvasót akkor is, ha közben könnyedén - talán túlságosan is könnyedén - azt mondja: Orwell jóslata, hála istennek, nem teljesedett be.
Gondolataim a könyvről:
Csak azért kap 5 csillagot, mert olyan elborzasztóan van megírva, ami már szinte mesteri. És mert klasszikus. De többet nem szeretném elolvasni. Nagyon sok mindenre ráébreszti az embert, és nem feltétlen csak a jó dolgokra.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhyAKzvhsHbvqI6VQ4do4-_e_w9GTUiDcu0UkjnpYpic_j3CN_C4alr6tUgN7UjcWUs_AcfBZjwJh8I_L3nz4_WrhyD0Hx_q9TlYUsJB0CzRFKYmrBVPd7kb2x2punu863fN_BgyeS6iWM/s320/George-Orwell-1984-Big-Brother.jpg)
A három fő részben szépen fel van építve a lelki rombolás. Az elsőben megismerjük ezt a sivár, kegyetlen, irányított világot, a teleképpel, a 2 perc Gyűlölettel, Winston személyes kérdéseivel és kétségeivel. A mindennapi rutin, a torna, az ember állandó belső kontrollja az arcán, az izmain, de még a gondolkodásán is. Mindez annyira félelmetes és elborzasztó, a legszörnyűbb pedig mikor konkrét emberekre, történelmi dolgokra találhatunk utalást. Pedig ez a regény utópiának készült 1948-ban, Orwell már nem látta a Sztálinizmust, bár előtte megélte a háborút, de elképesztő mit képzelt el már akkor is.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgJECj3PAzxNOSVC2x_lK4_K8i8KnPowk6FOikCV5yScWZ4urPpZIFvWWdcbTW0AvPtkHEDD9pHFyZjGXC7Nw9Kicl17kyFKjDY7-C4KnCPQtpVl3E745GpwvWNR7izxdAPjWxV6uIkk1k/s200/julia.jpg)
A harmadik rész pedig mint Winston esetében az átképzésnél, a végjáték. A kínzás, a fájdalom, az éheztetés, mind a testi megtörést vezeti elő, majd lélekben belül is megtörik az 101-es szobában, amikor már a szívét és a lelkét is elárulja. Majd átnevelik, és átképzik. Mert a Hatalom : A Párt, és nincs belőle kiút. Félelmetes és elborzasztó, hogy ebből mennyi minden megvalósul még ma is.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj_ixPe_jKd14IdcKWq9LcmShjhons3ie3rvG8hifUIzSBIGOvMFc2Rz1XNPAYSQ7p6bDQOwPsH67kfPWgpUWjNIhQkf4D-OHQmxbvsLYc0HWJWLqLL2x0UL4vI5zfCxF-feCNNSOAwvjQ/s200/winston.jpeg)
Nem tudom mennyien emlékeztek még rá, pár éve volt egy nagyobb olvasási mozgalom A Nagy Könyv néven, és akkor ebben benne volt a végén a beválogatott legjobbak között az 1984 is. A legjobb könyvekhez kampányfilmek is készültek, a könyv magyar védnöke Ákos volt. Annyit ugye tudni lehet, hogy neki régen volt egy megjelent CD-je, azonos címmel (1984), ezt is ez a könyv ihlette, és a CD-n még egy külön dal is szól a 101-es szobáról. Aki kicsit is ismeri Ákos munkásságát ismeri az 1984 című dalt is, mára már ez is ikonikussá vált.
De ami itt érdekesség, hogy a forgatott kisfilm nagyon jó minőségű, tele jelenetekkel és mondatokkal a könyvből, még a hangulata is hátborzongató. Itt Ákos játsza Winstont, már csak ezért is érdekes. Érdekességképpen ennek a werkfilmjét hozom most.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése