2015. január 26., hétfő

4/50 40 -es pont: Egy képregény: X-men: E, mint eltörölni

4. elolvasott 40: Egy képregény: X-men: E, mint eltörölni

A könyv adatai: 
Kiadója: Fumax
Magyar kiadás:2007
Oldalszám: 102. old. 

Fordította: Bárány Ferenc

 Illusztrálta: Frank Quitely, Ethan Van Sciver


Fülszöveg a tartalomról:
TUDOMÁNYOS NEVÜK: HOMO SAPIENS SuPERIOR – A MUTÁNSOK
Vannak, akik szerint a mutáns fenyegetés oly méreteket öltött, hogy a Föld kormányainak tehetetlensége következtében az átlagpolgároknak kell felvenniük ellene a harcot. Történetünk elején egy evolúciókutató biológus és egy fogorvos Dél-Amerikába utaznak, és ott egy gépek által benépesített világra lelnek, melyhez foghatót még senki sem látott… ezek a robotok, vagyis az Őrök, készen állnak arra, hogy halálos csapást mérjenek a gyanútlan mutáns népességre. Persze e veszély elhárítása az X-ek számára csak gyerekjáték, nem?
NOS… NEM EGÉSZEN!
E megdöbbentően újszerű, megrázó és izgalmas történet során az X-ek olyan ellenféllel kerülnek szembe, aki még számukra is erősnek bizonyul, és olyan döntéseket kell meghozniuk, melyek alapvetően határozzák meg sorsukat.  X-MEN: Elképesztő erővel rendelkező lények, szuperhősök. Mégis adott a kérdés: elegendő-e mindez ahhoz, hogy szembeszálljanak a közelgő viharral?(Moly.hu)

 

Nagyon sok jót ajánlottak a blogger és olvasó ismerősök, akik benne vannak a kihívásban, de próbaképpen szétnéztem én is, hogy nálunk milyen képregények vannak meg az egyetemi könyvtárban. A megállapítás sajnos az, hogy nem sok, viszont pont megtaláltam ezt a gyöngyszemet, kivettem, és még az nap este el is olvastam.

Azt tudni kell, hogy nagyon távol áll tőlem ez a világ, az elején azt sem tudtam, most akkor hogy kell nézni, olvasni, folyamatosan a két oldalt, vagy csak oldalanként, utoljára azt hiszem Garfield képregény volt a kezemben kb. úgy 10 éve.

Viszont ezt rettentően élveztem. A rajzok szuperek, ami nekem eszembe jutott az a sok japán manga világa, és tudom, hogy ugye nagyon sok képregényt az inspirál, de ilyenkor mindi ledöbbenek, hogy tudnak jeleneteket, szinte filmszerűen megcsinálni. Olyan mintha az ember egy rajzfilmet nézne közben. Az is látszik, hogy ezek erőteljesen befolyásolják a filmek képi világát is, nyilván ehhez akarnak közelíteni, mert az olvasók ezt ismerik.
Gyűjtögettem össze pár borítót, amik magyarul is megjelentek, ezek kapnak helyet a posztban.

A történet ahogy belőttem valahogy a legújabb film Az eljövendő múlt napjai környéke előtt játszódhat, de a szörny már benne van. A Fehér hajú leányzót nem igazán tudtam hova tenni, hogy ő volt -e már, vagy még lesz, de érdekes karakter. Az meg még érdekesebb, hogy Farkas (mert nekem ő Farkas, én a filmeken szocializálódtam) a képregényben Rozsomáknak lett fordítva.

Végül itt egy régi és egy új Rozsomák borító:
 



Aki egy kicsit is kíváncsi, mindenképpen kapjon a kezébe egy képregényt, egészen más élményt nyújt, mint az olvasás!

3/50 45-ös pont: Egy könyv, ami Karácsonykor játszódik: Charles Dickens: Karácsonyi ének

A könyves kihívásos listáról a harmadik amit olvastam:

3. elolvasott 45: Egy könyv, ami Karácsonykor játszódik: Charles Dickens: Karácsonyi ének


A könyv adatai: 
Kiadója: Szépirodalmi
Magyar kiadás:1968
Oldalszám: ~100 old. (két mű volt benne) 


Dickens a világirodalom legnagyobb elbeszélő tehetségű írói közé tartozik. Nem csupán életműve, de irodalmi jelentsőge is rendkívüli. Művei – melyek ma is világszerte népszerűek – új ösvényt nyitottak a regényirodalomban. Hangja, jellemezésének módja , humora, valamint érzelmessége igen sok íróra hatott. Legszebb novellája, a Karácsonyi ének, 1843-ban – immáron több mint százötven esztendeje – jelent meg először, és mind a mai napig semmit sem vesztett értékéből, szépségéből.  (Moly.hu)


A történet:
Ebenezer Scrooge vén korára egy kapzsi, zsugori és magának való öregúr lett, aki nem szereti és nem is ünnepli a karácsonyt. Unokaöccsét elhajtja, az írnokát megszidja szóval egy kiállhatatlan ember. Majd eljön a karácsony este és megjelenik neki volt cégtársa szelleme, nem is akármilyen rabigában. Üzenetet hoz, amit majd a Múlt, a Jelen és a Jövő szellemei továbbítanak, mélyítenek el. Scrooge utazásra indul, sok mindenre rájön, vagy rávezetik az este alatt, és lehetőséget kap, hogy változtasson. 

Az alap történet, hogy én miért szerettem volna elolvasni ezt a könyvet, csupán annyi, hogy otthon, Törtelen, van egy Tanyaszínházunk, ahol helyi ‘amatőr színészek’ dolgoznak át egyfelvonásos darabokra klasszikusokat. Így készült el már az Indul a bakterházból a Bendegúz mese, Ludas Matyi történetőből a Matyi a Ludasból (nálunk egy falu melletti rész neve) a Mágnás Miskából a Nyárfás Miska, és most ebben az évben a Karácsonyi énekből a Karácsonyi Álom.

Sajnos én nem láttam csak képekről a bemutatót, de ha olyan fergeteges volt, mint a többi, akkor mindenképpen kacagtató remekmű. És nagyon érdekelt az alapmű, mert tudom, hogy van belőle rengeteg feldolgozás (film, színházi darab, mese, képregény stb.) én most kifejezetten az eredetire voltam kíváncsi.

Az egyik ilyen nagyon jól sikerült feldolgozás, ami a karácsonyi éneket veszi alapul, Az Isten pénze, amit itthon nálunk 2014. nov. 28-án mutattak be és játszanak az Operett színházban musicalként. Nagy színészek vannak benne, a művészeti vezető Keró, ami azért mindig garancia, és több kedvencem, Kerényi Miklós Máté és Szabó P. Szilveszter is benne van.
A szereposztás: 
Az Isten pénze musical szereposztása:
Ebenezer Scrooge: Földes Tamás / Szomor György
Jacob Marley: Szabó P. Szilveszter / Németh Attila
Bob Cratchit: Szerényi László / Pálfalvy Attila
Mr. Fezziwig: Serbán Attila / Peller Károly
Fred: Szabó Dávid / Gömöri András Máté
Belle: Váge Bernadett / Kékovács Mara
Fiatal Scrooge: Kerényi Miklós Máté / Veréb Tamás
Mrs. Dilber: Lehoczky Zsuzsa / Kolti Helga
Fanny: Vágó Zsuzsi / Simon Panna
Mrs. Cratchit: Nádasi Veronika / Kalocsai Zsuzsa
Joe bácsi / Iskolamester: Dézsy Szabó Gábor
Mosónő: Vásári Mónika / Ullmann Zsuzsa
Kapitány: Petridisz Hrisztosz
Jonatan: Marik Péter

Összességében:
Azt hiszem, ez egy örök tanmese arról, hogy mi a fontos az életben. Lehetünk gazdagok, élhetünk fényűző vagy kevésbé fényűző életet, ha nincs benne szeretet, család, megbocsátás, boldogság , nem sokat ér, és úgy járhatunk, mint Scrooge a Harmadik látomásban:-D Bár a történet rövidke, röpke 100 oldal, a nyelvezete szép régi angolt idéz, e miatt kicsit nehezebb értelmezni, viszont gyönyörű mondatok és szóvirágok vannak benne. És örök nagy igazságok is :-D

2/50 22-es pont: Egy könyv, ami kikészít: Leiner Laura : Akkor szakítsunk

A könyves kihívásos listáról a második amit olvastam:

2. elolvasott 22: Egy könyv, ami kikészít: Leiner Laura : Akkor szakítsunk


A könyv adatai: 
Kiadója: Gabo
Magyar kiadás: 2014
Oldalszám: 336. old. 


Változott a listám, szerettem volna elolvasni egy könyvet az újak közül is Laurától, és ebbe éppen január elején kezdtem bele rendesen. Kíváncsi voltam mennyire eltérő a Szent Johanna Gimitől a többi könyve, de a Bábel és a Késtél témái kevésbé fogtak meg, így mivel karácsony volt és persze szilveszter, ezt választottam mert még alkalomhoz is illő volt.

Mit ne mondjak, nem változott sokat a stílusa. Még mindig rengeteg szlenget használ, és egy -egy karakter végtelenül bugyuta és hihetetlen, többek között ettől fogtam a fejem és már nevettem sírva a végén, annyira szerencsétlen volt egy-egy szituáció, de el tudtam vonatkoztatni.

Norbi és Lia két éve járnak, és karácsony napján szakítanak. Aztán jön a szilveszter este, ahol kiderül, hogy mindketten egy buliba akarnak menni, és Lia Bátyja Szilkó =Szilveszter (igen, ilyen hülye nevekkel van tele, mostanában ez Laura szokása) viszi őket autóval, innen jönnek a bonyodalmak. Hihetetlenül szerencsétlenek egész este, a könyvet viszont egy kicsit feldobja a rengeteg párbeszéd és régi visszaemlékezés, személy szerint nekem ezek tetszettek még legjobban. Ilyenek főleg Lia éa Norbi beszélgetései a kocsiban.

Ez a könyv nem feltétlen lesz a világirodalom csúcsa, de tiniknek egy pár estét mindenképpen megérdemel. Benne van az összetörtek szívfájdalma, a készülődés, a bosszú, a féltékenység egész este. Mindeközben vicces nézni, ahogy az ember már előre sejti a véget (ami persze be is igazolódik) és tulajdonképpen azon nevet, hogy a szakítás oka ki sem derül egészen a könyv közepe, végéig, ami már annyira bosszantó és zavarba ejtő, hogy ők sem tudják igazán, min is vesztek össze. Mert hogy nem is összeveszésről beszélünk, csak félre kommunikáltak, nem beszélték meg, és egyeztették a dolgot. Alapvető fő tulajdonság, hogy Lia nagyon makacs, Norbi pedig nem hagyja magát, és nem adja lejjebb, de a maguk módján mind a ketten érintettek még a dologban.

A legnagyobb fordulat az mindenképpen a másik párral esik meg, és vicces mi történik velük ezután. Érdekes, hogy miközben lényegében mindenhol járnak szilveszter este (főtér, két házibuli, városi szálloda, parkolóház és benzinkút!) megtörténhetne/történhetett ez akár bárki mással is, pont ettől olvasható még. 

A best of karakter mindenképpen Ákos, imádtam, hogy milyen szerencsétlen, és bugyuta, Laura minden könyvében van egy ilyen eszement figura, de mint a tapasztalat mutatja, ezeket szeretjük a legjobban.

Összefoglalva:
Nem csalódtam, két estés kis könnyed kikapcsolódás, Laura stílusban. A tiniknek ajánlom, még úgy is, hogy nem feltétlen ez a legirodalmibb könyv, de érdemes elgondolkozni rajta, pl végzős középiskolásoknak. Mind a történteken, mind a párbeszédeken, hogy magukra ismernek-e, mert ha igen, az baj. A fenti kategóriába az olvasás után került be! 

2015. január 9., péntek

1/50 24-es pont: Susan Ee: Angefall - Angyalok bukása

A könyves kihívásos listáról az első amit olvastam:
1. elolvasott: 24. Egy könyv, aminek a borítóján teljesen az van, amit a történet kifejez: Susan EE. - Angelfall

A könyv adatai: 
Kiadója: Könyvmolyképző
Magyar kiadás: 2013
Oldalszám: 342. old. 

Fordította: AncsaT 

Az alaptörténet a fülszövegből:
Hat hete már, hogy az apokalipszis angyalai alászálltak, és elpusztították a modern világot. Nappal az utcai bandáké a hatalom, de az éjszakákat a rettegés és a babona uralja. Mikor az angyalsereg harcosai tovaszállva magukkal ragadnak egy gyámoltalan kislányt, annak tizenhét éves nővére, Penryn bármit megtenne, hogy visszaszerezze a húgát.
Bármit. Ha kell, akár arra is hajlandó, hogy alkut kössön egy ellenséges angyallal.
Rafi félelmetes harcos, de most legyőzötten, szárnyaitól megfosztva, haldokolva hever a földön. Korszakokon átívelő háborúkban vívott győztes csatákat, most pedig egy éhezéstől legyengült tinilány kell, hogy megmentse az életét.
Miközben átvágnak a sötétségbe és káoszba merült Észak-Kalifornián, csak egymásra támaszkodhatnak a túlélés érdekében. Kénytelenek együtt megtenni az utat, hogy eljussanak San Franciscóba, az angyalok erődítményébe, ahol a lány mindent kockára tesz, hogy megmentse a húgát, az angyal pedig kénytelen legnagyobb ellenségeinek könyörületességére bízni magát, hogy újra ép és egész lehessen.

Hogy miért ezt választottam ebbe a kategóriába? 
Mert szerintem meseszép, gyönyörű a borítója, és lényegében teljesen elmondja mi történik benne. Angyalokról szól, akik megkopnak, elbuknak, meghasonlanak magukkal, és azt a szárnyak körüli sötétség, és a foltos arany pöttyök jól kihangsúlyozzák. Bár az egy kicsit túlzás, hogy össze lehet mérni az Éhezők viadalával (ezt hirdeti a felirat), azért az lényegesen más világ, ez inkább fantasy és gyengébb disztópia, az viszont teljesen egy erős disztópia más beütésekkel. 



Már hónapok óta ott várt a polcon, mert kikölcsönöztem a könyvtárból, de nem volt időm elolvasni. Most karácsony után végre kerítettem a kihívás miatt időt és nem csalódtam. Alapjáraton kaland-scifinek lövik be, de mondhatjuk kicsit disztópikusnak is. Nagyon tetszett, hogy ilyen “furcsa” családba született Penryn.

Maga a sztori annyi, hogy az apokalipszis angyalai megszállták a földet, ezek az angyalok nem jók és segítőkészek. Penryn a skizofrén anyjával és a 7 éves kerekesszékes húgával menekül mikor szemtanúja lesz, hogy 5 angyal megfoszt a szárnyától egy fehér és igen helyes angyalt. Közben a meneküléskor húgát is elragadják, és Penryn kétségbeesésében megmenti az angyal életét, mert segítséget remél tőle. Rafi persze az elején "bunkó", és keveset beszél, de figyel a háttérből, szépen lassan, ahogy válltvetve egymást segítik és védik, úgy változik meg a véleményük.

Különösen tetszett, hogy Penryn erős hősnő, ő tartja össze a családot, és nem mellesleg jártas a harcművészetekben, van a könyvben leírva pár jó harcjelenet. Az egész egy kicsit olyan vándorlós - roadtrip szerű, de ebben a környezetben a vége felé már eldurvul a helyzet. Lesz ott ellenállás, robbantás, és mindenféle beteg kísérlet. Aztán persze a végén Rafi is rájön, hogy néha érdemes kimondani a dolgokat, mielőtt késő lenne, tetszett a végén, hogy egy kicsit őt is megbüntették.

Tetszett benne, hogy ragaszkodik a bibliai angyal nevekhez, mégis itt más értelmet nyernek ezek a nevek, kicsit el lehet vonatkoztatni. Van Isten, arkangyalok, meg az egész hierarchia, de ebben a disztópikus világban máshogy nézzük mindezt. Érdekes volt a nagy arkangyal Raffaellt le "Rafizni' mikor evvel pont elvész a magasztos megszólítás. De van itt Mihály és Gabriel is, rettentően kíváncsi leszek a további részkben az angyalokra.




Sajnos a könyvnek függővége van, ami azt jelenti, hogy a második kötet is felkerült a listára. A jó hír, hogy 2015  márciusára ígérik a magyar megjelenést, a még jobb, hogy külföldön erre az év májusára ígérik a harmadik részét (ott még csak angolul, tehát magyarul még jóval később.) Még nincs alcíme és borítója, de az biztos, hogy az Angefallnak három része lesz.

2015 könyves kihívás - megcsináljuk!

Ebben az évben nagy dologra szántam rá magam. Én is nekivágok az ötven könyves kihívásnak, ahol mindenféle különleges szempont alapján kell kiválasztani és elolvasni egy -egy könyvet a listából. Ami azért is nagy dolog, mert nem szeretek előre meghatározott könyveket, időre olvasni, most mégis próbát teszek, mert lehet elég rugalmas a dolog, és a pontokhoz lehet a már régebbi várólistákról vagy kívánságlistákról választani.
Mi több ismerőssel ezt úgy nehezítettük, hogy a könyvek elolvasása után egy 10 mondatos értékelést is írunk a könyvhöz. Én viszont úgy döntöttem, hogy mivel van könyves blogom, akkor ezeket ide írnám, és persze kibővíteném a plusz információkkal, minden poszt külön tag-et kap majd, és oldalt megtalálhatóak lesznek szépen egy helyen, hogy minden értékelés visszaolvasható legyen. 

Lássuk a lista pontjait:
(A rózsaszín a tervezett könyv, de ez még változhat, a kék, amit már elolvastam, a feketével vastagítottak, amikhez majd menet közben találom ki, mit szeretnék elolvasni.)

1. Egy több, mint 500 oldalas könyv: Outlander
2. Egy klasszikus románc: Dickens : Két város regénye (nem tudom mennyire klasszikus, de szerintem románcnak jó lesz.
3. Könyv, amiből filmet készítettek: Veronica Roth : Lázadó - Insurgent 2. rész
4. Egy könyv, ami idén jelent meg : Benina: Rekviem a szivárványodért Tükör 1.
5. Egy könyv, számmal a címében: Veronica Roth: Négyes
6: Egy könyv, amelyet 30 év alatti író írt: Moskát Anita: Horgonyhely ( ezt most fedeztem fel, hogy ilyen fiatal, így ez változott)
7. Egy könyv, amelyben nem-emberi szereplők vannak: Kleinheincz Csilla: Ólomerdő
8. Egy vicces könyv (mondjuk kinek mi a vicces...): Lackfi János: Milyenek a magyarok 3.
9. Egy női író könyve: Louisa May Alcott : Kisasszonyok
10. Egy krimi vagy thriller: Robert Gailbright : Selyemhernyó
11. Egy könyv, aminek egy szóból áll a címe: Kleinheincz Csilla :Üveghegy
12. Novellás kötet: Benkő Levente :Manók, emberek, fehérnépek
13. Egy könyv, ami külföldön játszódik: Lois Lowry : Számláld meg a csillagokat
14: Szakkönyv: Inkscape tutorial (képszerkesztő program könyve)
15.Egy népszerű író első könyve: Anna Gavalda: Csak azt szeretném, ha valaki várna rám valahol
16: Egy könyv olyan írótól, akit szeretsz, de ezt még nem olvastad tőle: Maggie Stiefvater: Sinner
17: Egy könyv, amit egy barátod ajánlott: Jessica Brockmole:  Levelek Sky szigetéről
18: Egy Pulitzer-díjas könyv: Michael Cunnigham : A home at the end of the world
19: Egy igaz történeten alapuló könyv: Frank Abagnale: Kapj el ha tudsz
20: Egy könyv az olvasó listád éléről: Jay Kristoff : Vihartáncos
21: Egy könyv, amit szeret az anyukád: Szabó Magda: Abigél
22: Egy könyv, ami kikészít: Leiner Laura : Akkor szakítsunk
23: Egy könyv, ami több, mint 100 éves: Jane Austen: Charlotte
24. Egy könyv, aminek a borítóján teljesen az van, amit a történet kifejez: Susan EE.: Angelfall
25: Egy könyv, amit el kellett volna olvasnod a suliban, de nem tetted: Kurázsi mama és gyermekei
26: Egy memoár: Agatha Christie: Életem
27: Egy könyv, amit egy nap alatt be tudsz fejezni: Jessica Park: Flat out Matt-Titkolni bolondulásig (És előtte Flat Out Love)
28: Egy könyv, ellentétekkel a címében: Ian McEwan: Vágy és Vezeklés
29: Egy könyv, ami ott játszódik, ahova mindig is el akartál jutni: The piano: Jane Campion
30: Egy könyv, ami a születésed évében jelent meg: Kundera: Immortality, Asimov Nightfall
31: Egy könyv, amiről rossz vélemények vannak: Veronica Roth : Hűséges - Allegiant

32: Egy trilógia: Kiera Cass A Párválasztó, Az Elit, Az Igazi
33: Egy könyv a gyerekkorodból: Mehmed és a tehenek :-D
34. Egy könyv szerelmi háromszöggel: Sarah J. Maas: Üvgetrón 1.
35: Egy könyv, ami a jövőben játszódik: On Sai:  Scar és a Lucy
36: Egy könyv, ami egy középiskolában játszódik: Rainbow Rowell: Eleanor és Park
37: Egy könyv, aminek szín van a címében: Kerstin Gier: Rubinvörös Időtlen szerelem 1. (és 2 és 3 is.)
38: Egy könyv, amelyiken sírtál:  Gabrielle Zevin: Egy könyvmoly regényes élete
39: Egy könyv, amiben varázslat/mágia van: Bane Krónikák 3.-4- része (lényegében novellák, ezért olvastam kettőt, az még így is csak 110 old. )
40: Egy képregény: X-men: E, mint eltörölni

41: Egy könyv olyan írótól, akitől még soha nem olvastál azelőtt: Murakami Haruki valamelyik 1Q84
42: Egy könyv, ami megvan neked, de még nem olvastad soha: Jack London : Az éneklő kutya
43: Egy könyv, ami a szülőhelyeden játszódik: 1956

44: Egy könyv, ami eredetileg más nyelven íródott: Julie Kagawa: A Vashercegnő
45: Egy könyv, ami Karácsonykor játszódik: Charles Dickens: Karácsonyi ének
46: Egy könyv olyan írótól, akinek ugyanazok az iniciáléi,mint neked: P. G. Woodhouse: Mr Mulliner meséi
47: Egy játék (elsősorban dráma, vagy bármilyen színdarab): Shakespeare: Vízkereszt, vagy amit akartok

48: Egy tiltott könyv: George Orwell: 1984
49: Egy könyv, ami tv-műsoron alapszik/vagy az lett belőle: Supernatural
50: Egy könyv, amit elkezdtél, de sosem fejezted be: Fitzgerald: A nagy Gatsby



Alapvetően nem nagyon vagyok oda a kihívásokért, mert nem mindig tudom tartani az időt, de ebben az évben már nincs suli, és szabadidőmben olvasok. Igyekeztem olyan könyveket választani, hogy legyen benne szépirodalom, a pontok miatt van sok klasszikus is, és olyan is, ami esetleg ebbe az évben jelenik meg.
Szóval drukkoljatok, Hajrá nekünk!

2015. január 5., hétfő

Filmélmény: A Hobbit - Az öt sereg csatája - BOTFA

Ezzel még szintén tartozom a tavalyi évből. Karácsony és szilveszter között jutottunk el a moziba, hogy miután már majdnem mindenki látta, mi is megnézzük a párommal, természetesen 3D-ben.

Viszont kivételesen most az egyszer csalódtam. Nagyon vegyes érzelmekkel, kicsit dühösen, és felháborodva jöttem ki a moziból. Tudtam előre, hogy ez nem lesz olyan jó, mint a többi film. Hogy beleírtak, átírták, és megint lesz egy grandiózus nagy csata, közben meg beépítettek mindenféle szálat, hogy kitöltsék az űrt.

Végig Spoileres lesz, az olvassa, aki már látta, vagy akit ez nem érdekel!. 



Kezdem azzal ami iszonyatosan bosszantott: (Nem sorrendben, hanem a nem tetszés szerint.)
 1. Alfrid. Elhiszem, hogy kellenek mellékszálak, de pont ő? És ennyiszer? Még az első pár jelenete nem is zavart volna, de hogy Bard pont rá bízza a gyerekeit? Egyébként is benne sincs a könyvben... 

2. "Az anyád szeretett." Nem volt értelme, és egyébként is, össze vissza keverte Jackson időben a dolgokat. Értem én, hogy össze akarta kötni a Gyűrűk Urát a Hobbittal, de Aragorn akkor még csak tizenéves az eredeti kronológia szerint, elég tehetséges tizenéves lehet. Máskor is csaltak már az idővel (Frodó is később indul el a könyvben, mint a filmben,) de itt ezt most megteszik mással is, és nem sok értelme van.

3. A fehér tanács nagy ütközete. Értem én, hogy szintén kapcsolat GYU -val, meg akartak egy nagy csatás jelenetet ezekkel a szuper szereplőkkel, de ez vagy sokkal korábban, vagy később volt, és hülyén jön ki, hogy Gandalf meg ott kutat a Gyűrű után a Gyűrű Szövetségében, mikor pár évvel ezelőtt űzték el. Galadriel abban a jelentben félelmetes volt, megijedtem tőle, sokkal borzasztóbb banyát csináltak belőle, mint az első részben. És ahogy Gandalfot fogja és viszi...sajnos nálam nem azt a hatást érték el, amit szerettek volna ezzel. 

4. Tauriel, Kili és Legolas. Eleve nem szerettem ezt a beleírt szerelmi háromszöget, és amit a végén művelnek... nem vagyok semmi rossznak elrontója, szeretem a tündéket, külön Legolast és Kilit is, de az, hogy mindenki nagy szerelme esett Tauriellel, nem tetszett. Arról nem is beszélve amit Legolassal művel a CGI. Most rosszabb, mint a két toronyban, mikor felpattant a lóra. 

5. Egyéb szembeötlő hiteltelenségek: pl az ezüst egyforma uniformisba öltözött ork sereg. Elvileg nem képesek ilyen minőségű és szintű fegyver előállítására, és megjelennek talpig egyforma ezüst vértben, és még sokkal magasabbak is a törpöknél, holott a hobbitokkal vannak egy szintben. (Utána kérdeztem az Magyar Tolkien Társaság - MTT-seknél is.) Mivel ésszerű magyarázat nincs, mindenki arra gyanakszik, hogy Peter Jacksonnal elszállt a CGI. Arról már nem is beszélve, hogy fényes nappal rohangálnak, mikor a Uruk-hai orkok csak szintén a GYU második részében jelennek meg, akik bírják a napot Saruman ténykedései miatt. 

6. Rengeteg az elvarratlan szál. Mi lett pl Tauriellel? Kitagadták, és? Miért nem ment Legolasszal, ott maradt törpét gyászolni?  És Bard és a Gyerekei? Alfrid? (ha már annyira fontos szereplő lett?) Belevettek egy csomó irányt és szálat, és a végén nem fejezik be, vagy zárják le. És mi lett a törpékkel, ők maradtak? (Olvastam a könyvet, tudom mi a vége, de na, akkor is!)

7. És végül amit nagyon hiányoltam, Thorin és a testvérek temetése. Tudom, hogy a bővítettben benne lesz (MTT-sek mondták), de hogy lehet ezt a bővített jelenetek közé tenni, mikor az egyik kulcsszereplő, és sokan várták? Ezért pakoltak bele minden hülyeséget, hogy erre meg már ne maradjon idő, és jusson még valami a bővített részek közé? 

Alapvetőn azt hiszem, az a bajom, hogy a nagy grandiózitás és epic csatajelenet között elveszett az a szellem, hűség és kitartás, amivel Jackson a 3 Gyűrűk Ura filmet kezelte. Mutatja ezt az is, hogy a pénz érdekében 3 film lett egy 150 oldalas regényből, amibe beleírtak ők maguk is. Tolkien éveket, évtizedeket áldozott arra, hogy tökéletesítse a szereplőket, a mitológiát, a világot, felépítse, és Jacksonék piff-paff beleírogattak. A fentebb leírtak többnyire e miatt bosszantanak. Nem vagyok elvakult MTT-s de 14 év Tolkien rajongás és tisztelet után azért vannak dolgok, amik bosszantanak.

De hogy valami pozitívumról is essék szó a színészi játékok itt ott kárpótolnak, Martin Freeman Bilbója még mindig tökéletes. Ha fáradt, unott, meggyötört, harcos kedvű, vagy lemondó hobbitot kell alakítani, mind jól ment neki, és ezért nagy piros pont jár.


Sokan dicsérték, de abban nekem is egyet kell értenem, hogy hasonlóan szerettem Richard Armitage Thorinját, aki nagyon jól adta a "sárkánykórban" szenvedő, kapzsi, önző királyt, aki csak a végén enyhül meg. 


Bard és Thranduil kevésbé megnyerő, de hozták a szerepüket ők is, szinkronosan néztük ráadásul, szegény Hujber Feri nagyon nem illik még mindig a nemes tünde királyhoz. A többi szinkronhang viszont vagy régi, a GYU-ban megszokott, vagy elég jól eltalálták, szerencsére erre nem volt több panaszom.

Amit viszont még sajnálok, hogy ebben a részben már a zene sem felemelő. Imádtam a Gyűrűk Ura összes témáját, megvan minden filmzene, és megvettem még a Hobbit első részéhez is, de már a Smaug Pusztaságánál is éreztem, hogy szegény Howard Shore zeneszerző belefáradt egy kicsit. Nem tudott már annyi új dallamot, motívumot megírni, csak a régieket dolgozta át, sötétítette, mélyítette. A Gyűrűk Urában minden népnek megvan még a dallamvilága, (a rohíroknál pl. a jellegzetes vonós,a tündéknél a kórusok...) mivel ott nagyobb utat járnak is be, sok más tájon, más népekkel, kultúrával ismerkedünk, volt nagy mozgástér. Itt viszont, miután elhagyjuk Völgyzugolyt, a törp dallam tér vissza állandóan, baljósan és sötéten, az Öt sereg alatt meg csak tipikus alláfestőzenévé minősül, ami sajnos fel sem tűnik az embernek. Pedig nagy jelenetek voltak, a Fehér tanács harca, vagy például Thorin halála, de sajnos nekem ezek sem maradtak meg, nem voltak kiemelkedőek. Howard iránti tiszteletből majd ezt is beszerzem, és hallgatgatom még, de már nem a régi ez sem. 


Ami még érdekesség, hogy a főcímdalt a Last Goodbye-t Pippin, alias Billy Boyd énekli, aki már énekelt a A király visszatérben is, nem is rosszul, de ezt is kicsit olyannak érzem, hogy nagy dal akartak írni, mégis kicsit mellécsúszott, nekem kicsit semleges. Egyre jobban megszoktam, ahogy hallgattam a film előtt, a szövege szép, kifejezi, hogy nem csak a Hobbittól, hanem mind a hat filmtől búcsúznak, és készült hozzá egy jó klipp is, amiben vannak részletek mind a hat filmből, amit viszont szeretek. De azt hiszem, csak az ott látott jelenetek miatt.

Összességében nagyon vegyesek az érzéseim, ami viszont biztos, hogy lezárult, és örülhetünk, hogy így együtt megvan mind a két trilógia. Nézzétek meg a fenti videót, mert a montázs nagyon jó benne!